Pani Ilcsi
(Ilona Molnárová)

kozmetička a odborníčka

Teta Ilcsi (1926-2013) bola jednou z posledných polyhistorov ktorá si už od detstva pestovala vedomosti a lásku k prírode. Svojim holistickým prístupom k skúmaniu tela a organizmu predbehla svoju dobu, nakoľko verila, že problém pleti treba riešiť spoločne s jej príčinou ktorá ju vyvolala. Takto vznikla ILCSI diagnostika, ktorá do dnešnej doby definuje zmýšľanie a smerovanie firmy.

Životná cesta Ilony Molnárovej – alebo ako ju neskôr každý oslovoval, teta Ilcsi – môže poslúžiť ponaučením nejednej aktívnej alebo budúcej kozmetičke. V kozmetickom odbore bola považovaná za priekopníčku z viacerých dôvodov. Už v dobe keď firmy vyspelých krajín zaoberajúce sa výrobou kozmetických prípravkov vyrábali svoje výrobky takmer výlučne za použitia syntetických materiálov, hlásala teta Ilcsi dôležitosť použitia čisto prírodných surovín v kozmetickom priemysle. Ona už v šesťdesiatych rokoch pripravovala svoje prírodné kozmetiká výlučne z prírodných olejov, mastí, zeleniny, ovocia a liečivých rastlín.

Záujem o liečivé rastliny zdedila po svojej starej mame, ktorá bola „bylinkárkou“ dediny a vedela, ktorá rastlina pomáha v liečbe jednotlivých ochorení.

Tetu Ilcsi charakterizovala oddanosť voči svojmu odboru a neustály hlad po vedomostiach. Hovorila a písala viacerými cudzími jazykmi a pravidelne sa zúčastňovala medzinárodných kozmetických kongresov. Rozhľad a informovanosť považovala za veľmi dôležité. Chodila vždy s otvorenými očami, a mala cit pre spozorovanie nového a hodnotného. Najlepšie nápady sa snažila potom zrealizovať aj v praxi.

Za dôležité považovala aj vplyv stravovania na pleť. Už v sedemdesiatych rokoch upozornila na nebezpečenstvá nadmernej konzumácii bielkovín (mäso, mliečne výrobky). Ona sama bola vegetariánkou a veľmi rada sa podelila o vlastné recepty na jednoduché zeleninové jedlá.

Vyvinula jedinečné výrobky ako sú Maska pred udalosťou, Biologický AHA peeling, Čierne mydlo, paradajkové opaľovacie prípravky, prípravky zo skalnice, šípky, ako aj zásaditý sírový krém – na všetky tieto výrobky bola obzvlášť hrdá.

Až takmer do konca svojho života bola aktívnou účastníčkou kozmetického odboru. Viedla školenia a prezentácie, často vystupovala v médiách. Kládla veľký dôraz na správnu a dôkladnú diagnostiku; domnievala sa, že základom ošetrení pre vyriešenie problémov kože je správna diagnostika.

Voľne dostupné výrobky nikdy nepoužívala. So synom chodila zbierať liečivé rastliny a z tých pripravovala – zo začiatku vo svojom laboratóriu – rôzne krémy, masky, o ktoré sa rada podelila aj so svojimi kolegyňami. Svoje výrobky nikdy netestovala na zvieratách.

V roku 1984 založila so synom spoločnosť Ilcsi Beautifying Herbs, ktorá sa odvtedy stala svetoznámou značkou na kozmetickom trhu.

Kozmetické štúdium a vzdelávanie

1956 Odborná maturitná skúška z kozmetiky
1964 Elektrokozmetika, Paríž
1965 Elektrokozmetika, organizované spoločnosťou Nemektron, Karlsruhe
1972 Erlacher Medizintechnik Soft laser, Mníchov
1978 Majstrovská skúška, Budapešť

Odborné práce

1975: Členka a výskumná pracovníčka Združenia kaderníčiek a kozmetičiek v Maďarsku
1979: V Salzburgu prednáša z poverenia Združenia kaderníčiek a kozmetičiek v Maďarsku, názov prednášky: Die Biophisik der Haut und die Kosmetik
1992: Pozvaná prednášateľka na 46. CIDESCO svetovom kongrese, Nicosia, Cyprus (celkovo sa zúčastnila 23 CIDESCO kongresov)
1993: Pozvaná prednášateľka na 47. CIDESCO svetovom kongrese, Rio de Janeiro, Brazília
2001: Vydáva knihu s názvom Obrázková kniha byliniek tety Ilcsi